Hrady na Rýnu

To je jeden z nejproslulejších turistických regionů na světě – více než dvousetkilometrové údolí Rýna přes pohoří Taunus, Eifel a Westerwald. Nejvýznamnější evropská vodní cesta s desítkami bárek, životem kypící historická města, pohádkové hrady a kláštery na vysokých svazích, skalách nebo dokonce ostrovech.

Vyrazte si na cyklistickou výpravu podél bystrého proudu veletoku. Trasa vede romantickou scenérií, stezkami směstnanými mezi šumící vodou a příkrými břehy. Cestou spousta historických památek, muzeí, kavárniček, koupališť a vůbec atrakcí, po nichž jen může duše turisty na kole zatoužit.

Zde je popis klasické sedmidenní výpravy umožňující v nenáročném tempu navštívit nejmalebnější úsek Rýna z Mohuče do Kolína nad Rýnem. Na individuální přání můžeme připravit kratší nebo delší verzi programu. Lze ji také spojit s výpravou údolím Mosely.

1. den: Mohuč
Příjezd do Mohuče, města založeného – jako většina měst, která navštívíme – ještě ve starověku. Mohuč se proslavila také vynálezem knihtisku. Navštívit lze Gutenbergovo muzeum, románskou katedrálu, kurfiřtský zámek a řada památek z římských dob.

2. den: Mohuč – Rüdesheim  35 - 49 km
První krásná etapa vede docela širokým fragmentem údolí, kde Rýn teče klidně a vytváří malé ostrůvky. Na březích se rozložily vinice a četné hospody lákají k ochutnání ušlechtilého nápoje. Stojí za to si odskočit do městečka Eltville proslulého hrázděnými domy a kláštera Eberbach. Cíl etapy je známá rýnská prázdninová lokalita  Rüdesheim. Lze se projet kabinkovou lanovkou na kopec k pomníku sjednocení Německa v roce 1871 a určitě nesmíte vynechat Drosselgasse. Tato nevelká sotva 150metrová ulička má v sobě jakési podivné kouzlo, protože rok co rok přitahuje téměř tolik turistů jako pražská Zlatá ulička.

3. den: Rüdesheim – St. Goar 38 km
Na trase jsou četné okázalé, s přepychem zbudované hrady. Ale hlavní atrakcí je skála Loreley vybíhající do říčního proudu, na které podle pověsti víla lákala plavce k záhubě podobně jako řecké Sirény. Můžeme zde sesednout z kola a vydat se po pěšině na vrchol skály, odkud je vidět nejužžší místo údolí a lodě zápolící se silným proudem.

4. den: St. Goar – Koblenc  36 km
Dále jedeme úzkým a hluboce zaříznutým údolím. Po cestě je město Boppard. Z městského hluku lze utéct lanovkou na lesnatý vrch s vyhlídkovým místem Vierseenblick. Pak míjíme dva výjimečně monumentální hrady – výtečně zachovalý Marksburg ze 13. století a Stolzenfels nákladně přestavěný v 19. století. Konečně dorážíme do Koblence, jednoho z nejkrásnějších německých měst, kde se do Rýna vlévá Mosela. Zde se na nábřežních bulvárech vypíná nedávno restaurovaný mohutný pomník císaře Viléma I.

5. den: Koblenc – Bad Godesberg  58 km
Jedeme oblastí plnou oblíbených turistických lokalit, kde se můžeme na každém rohu zastavit v pivní zahrádce nebo si užít koupele v termálních bazénech. Také lze přesednout na loď a část etapy absolvovat tímto způsobem.

6. den: Bad Godesberg – Kolín nad Rýnem  43 km
Míjíme Bonn, město , kde se narodil Ludwig van Beethoven a které bylo po několik desítek let hlavním městem tzv. NSR, tedy Západního Německa. Etapa není dlouhá – do Kolína nad Rýnem přijíždíme brzy. Máme dostatek času na prohlídku největší rýnské metropole se slavnou katedrálou a bulváry kypícími životem po celou noc. Finále výpravy lze oslavit douškem Kölsche – specifického piva, které se vaří jen zde a které se servíruje v charakteristických sklenicích.

7. den: Závěr a odjezd
Po snídani návrat. Pokud jste nechali auto v Mohuči, můžete se tam vrátit vlakem nebo zvláštní autokarovou dopravou (pouze v soboty).

Opens external link in new windowPodívejte se na bohatou galerii snímků

Termíny v roce 2023: Výpravu lze začít v jakémkoliv dni od 08.04. do 14.10.

Kategorie ubytování:
Kategorie B (klasická) - ubytování v malých hostincích a penzionech, slušné pokoje s koupelnami, dvou až tříhvězdičkový standard
Kategorie A (luxusní) - noclehy výlučně v komfortních hotelích, tří až čtyřhvězdičkový standard

Nízká sezona - začátek 08.04. - 14.04. a 07.10. - 14.10. 2023
Střední sezóna - začátek 15.04. - 05.05 a 23.09 - 06.10.2023
Hlavní sezóna (vinobraní) - začátek 06.05. - 22.09.2023

Cena za: Balíček pro 1 osobu ve dvoulůžkovém pokojiPříplatek za jednolůžkový pokoj.Příplatek za polopenzi (6 večeří )
Kategorie B 15000 Kč/17000/18200 Kč6350 Kč4850 Kč
Kategorie A17500 Kč/19200/20500 Kč8000 Kč5200 Kč

Služby obsažené v ceně balíčku:

 • 6 noclehů v hotelech a penzionech na trase ve vybrané kategorii
 • Přeprava zavazadel mezi hotely
 • Mapa a popis trasy
 • Cestovní pojištění a úrazové pojištění


Slevy:
Přistýlka pro dítě ve dvoulůžkovém pokoji – do 14 let 25 %

Doplňkové služby:

 • Pronájem kola 2500 Kč (kolo dostáváme v prvním hotelu, vracíme v posledním)
 • Pronájem kola 'premium' (kvalitnější kolo: lehký rám, přesmykač Deore XT, odpružení, hydraulická brzda atd.) 4000 Kč
 • Pronájem kola s elektropohonem 6000 Kč
 • Zpáteční Přeprava mikrobusem – odjezd přímo od hotelu v 9:00 hod. poslední den 3000 Kč (přeprava vlastního kola zdarma!)
 • Další nocleh v Mohuče:
  • Kategorie B: 1980 Kč/os. ve dvoulůžkovém pokoji, 3300 Kč/os. v jednolůžkovém pokoji
  • Kategorie A: 2200 Kč/os. ve dvoulůžkovém pokoji, 3800 Kč/os. v jednolůžkovém pokoji
 • Další nocleh v Kolíne:
  • Kategorie B: 1980 Kč/os. ve dvoulůžkovém pokoji, 3520 Kč/os. v jednolůžkovém pokoji
  • Kategorie A: 2350 Kč/os. ve dvoulůžkovém pokoji, 3730 Kč/os. v jednolůžkovém pokoji

Přihláška...>