Loira – hrady a kuchyně

Údolí Loiry se říká zahrada Francie a není snad nikdo, kdo by neslyšel o více než 300 slavných středověkých a renesančních hradech a zámcích z dob osvícení, které se nachází na Loiře a jejích přítocích. Uchvacuje nejen architekturou, ale také sbírkami  uměleckých děl, rozmanitostí příběhů o lásce, intrikách a dramatech.

Řada cestovních kanceláří tam pořádá zájezdy, ale jízda autokarem z místa na místo a prohlídka v poklusu v davu zpocených návštěvníků... to není nic pro nás. Po zahradě Francie je nejlepší se pohybovat na kole, elegantně a královsky! Zvláště když oblasti mezi hrady jsou vyplněny lesy, zahradami a idylickými venkovskými výjevy. Jak čteme v relacích zákazníků: „Terén tam není příliš náročný, ale úplná placka to také není. Naprosto skvělé se ukázaly být tamější silnice. Zcela prázdné, tiché, příjemné, jako alejky v parku, vedly od jednoho hradu k dalšímu. Bez jakéhokoliv stresu jsme šlapali do pedálů a občas jsme řadu kilometrů neviděli ani jedno auto.“

Tato velmi snadná okružní výprava vede rozvětvením Loiry a jejího přítoku Cher, stezky probíhají mj. přes bývalé knížecí lovecké území. Nocujeme v nevelkých hotelích s vynikající kuchyní. Ano, vzhledem ke gastronomickým atrakcím tuto výpravu doporučujeme ve verzi polopenze.

1. den: Příjezd do Mont-prés-Chambord
Mont-prés-Chambord je malé kouzelné městečko poblíž jednoho z největších hradů obklopeného rozsáhlým parkem a lesy. Ideální jako start i cíl výpravy. Lidé bez vlastních aut mohou přiletět do Paříže, pak vlakem do Blois a taxíkem  do hotelu za přibližně 20 eur.

2. den: Výlet do Blois, Chamontu a Beauregardu  52 km
Hrad v Chamontu byl kdysi místem intrik, právě zde Kateřina Medicejská rivalizovala s Dianou de Poitiers o přízeň Jindřicha II. Hrad je obklopen krásným parkem. Navštívíme také Blois – krásné staré město na Loiře s hradem, katedrálou a kamenným mostem.

3. den: Mont-près-Chambord – Noyers sur Cher  53 km
Hlavní zajímavostí etapy je městečko Pontlevoy s jedinečným komplexem domů z 18. století, klášterem a gotickým kostelem. Dnes se ubytujeme na dvě noci v hotelu zřízeném ve starém zámečku.

4. den: Montrichard a Chenonceau  66 km
Městečko Montrichard vypadá, jako by se od středověku nezměnilo – domy mají ještě částečně dřevěnou konstrukci. Z vysokého donjonu lze obdivovat pohled na celé okolí. Nakonec dorážíme do snad nejznámějšího zámku – Chenonceau, postaveného na mostě klenoucím se nad řekou Cher.

5. den: Noyers sur Cher – La-Ferté-Saint-Cyr  64 km
Cestou zpátky směrem k Loiře ještě navštívíme dva zajímavé hrady – krásný Chémery obehnaný příkopem a ležící uprostřed vsi a Cheverny proslulý dodnes pořádanými hony. V Bracieux lze navštívit slavnou čokoládovnu.

6. den: Sologne  48 km
Oblast Sologne prožívala rozkvět v době římské a po pádu impéria se stala tichou a zapomenutou provincií. V 11. století zde začali hospodařit mniši. Dnes zde převládá divoká a venkovská krajina.

7. den: La-Ferté-Saint-Cyr – Mont-près-Chambord  47 km
Ještě jednou projížďka nad hlavním proudem Loiry, řeky, která je pro Francouze tím, co pro Čechy Vltava. Míjíme Saint-Laurent-Nouan a Muides-sur-Loire ležící na jejích březích. Pak jedeme přes les kolem Chambordu – právě na konec výpravy si necháváme prohlídku tohoto velkolepého zámku.

Opens external link in new windowPodívejte se na bohatou galerii snímků

Termíny v roce 2022: Výpravu lze začít každou neděli a ponděli od 01.04. do 25.09.

Cena za balíček

18700 Kč/os ve dvoulůžkovém pokoji
22950 Kč/os v jednolůžkovém pokoji

Služby obsažené v ceně balíčku:

 • 7 noclehů se snídaní v hotelích a penzionech, standard tříhvězdičkový
 • Stravování polopenze (7 večeří)
 • Přeprava zavazadel mezi hotely
 • Mapa a popis trasy
 • Cestovní pojištění a úrazové pojištění

Slevy:

 • Přistýlka pro dítě– do 2 let zdarma, 3–6 let 50 %, 7–11 let 25 %
 • Nocleh v třílůžkovém pokoji pro dospělého (přes 15 let) – sleva 10 %

Doplňkové služby:

 • Pronájem kola 1800 Kč (kolo dostáváme v prvním hotelu, vracíme v posledním)
 • Pronájem kola s elektropohonem 3630 Kč
 • Na přání pronajímáme také dětská kola či přívěsy pro děti

  Přihláška...>