Nizozemí – kolem jezera IJsselmeer

Nizozemí je etalonem cyklistického ráje. Vysoká hustota obyvatelstva, nevelké vzdálenosti mezi městy, vstřícnost Nizozemců – díky tomu všemu je zde kolo tím nejdůležitějším dopravním prostředkem a má přednost před auty. Stezky, často přímo „cyklistické dálnice“ vedou podél každé větší ulice, silnice i kanálu. Pro cykloturisty zde byla zavedena řada zlepšení – přehledné ukazatele cesty a síť číslovaných orientačních bodů na křižovatkách značek.

Vyrazte si na trasu kolem jezera IJsselmeer – obrovské vodní plochy, která kdysi byla zálivem Zuidersee a v roce 1932 byla odříznuta od moře  mohutnou hrází Afslutdijk a částečně proměněna v obdělávané poldery. Ve zdejších přístavech tehdy ustal provoz rybářských a obchodních lodí, pobřežní města se proměnila v tiché skanseny minulosti a centra vodních sportů. IJssellmeer je dnes klidné sladkovodní jezero.

Toto je ta nejklasičtější výprava vedoucí rozmanitou krajinou přes pět nizozemských provincií. Startem i cílem této trasy je obec Nunspeet, kam lze dojet vlakem z amsterodamského letiště za 1,5 hodiny. Motoristé mohou využít bezplatné parkoviště.

1. den: Příjezd do Nunspeetu
Nunspeet je nevelké městečko na jižním okraji Ijseelmeeru, v roce 1916 bylo takřka celé při povodni zaplaveno. Dnes je jeho okolí idylická venkovská krajina s rozsáhlými loukami a živými ploty.

2. den: Nunspeet – Amersfoort  60 km
První etapa vede do Amersfoortu, největšího města na naší trase s dobře dochovaným historickým jádrem a městskými hradbami. Příhodné místo na nákupy.

3. den: Amersfort – Purmerend  68 km
Jedeme přes typická nizozemská městečka Baarn a Muidenberg. Nesmíte si nechat ujít Naarden-Vesting, výborně dochovaná pevnost s dvojitou linií příkopů a bašt. Míjíme předměstí Amsterodamu, mohutné plavební komoru na kanálech a přírodní rezervaci řašeliniště Eemland.

4. den: Purmerend – Enkhuizen  56 km 
Stezka vede po hrázi, z níž se rozprostírá pohled na vodní plochu a přilehlé poldery. Míjíme rušné město Volendam, pak Edam – kouzelné městečko, odkud pochází známý eidamský sýr. Zrovna ve středy se zde koná sýrový trh – okolní mlékaři přivážejí na malých lodích své výrobky a rozkládají je na hlavním náměstí. Město Enkhuizen bylo v dobách zlatého věku nizozemské koloniální říše jedním z nevýznamnějších přístavů.

5. den: Enkhuizen – Harich/Lemmer  38 km
Další etapa začíná plavbou lodí na druhou stranu Ijselmeeru (cena 17 eur za osobu a kolo není zahrnuta do ceny). Přistáváme v Stavorene a další etapa vede přes Frísko, zelenou nizozemskou provincii se svérázným folklorem. Šlapeme podél východního břehu jezera a potkáváme staré útesy a pláže lákající ke koupání.

6. den: Harich/Lemmer – Zwartsluis  64 km
Stáčíme se směrem na jih. Jedeme přes jedinečnou rašeliništní krajinu De Weeribbeen. Několik kilometrů trasa vedou úzkou stezkou podél kanálu a domů, do nichž se lze dostat jen na kole nebo lodí. Zwartsluis (dosl. černe zdymadlo) je malinké městečko vedle pevnosti, u níž je dnes středisko vodních sportů a sbírka starých lodí.

7. den: Zwartsluis – Nunspeet  48 km
To je poslední etapa, což však neznamená, že to je konec atrakcí. Na tento den si necháváme prohlídku Kampenu, snad nejzajímavějšího starého města, v němž se dochovaly mohutné městské brány a 500 dalších architektonických památek.

8. den: Snídaně a odjezd.

Podívejte se na bohatou galerii snímků

Termíny v roce 2023: Výpravu lze začít:

 • každou sobotu a neděli od 29.04. do 10.09.
 • navíc každý pátek od 07.07. do 11.08.

Cena za balíček v závislosti na sezóně:

29.04. - 09.06. a 21.08. - 10.09. 2023
14900 Kč/os. ve dvoulůžkovém pokoji
20900 Kč/os. v jednolůžkovém pokoji

10.06. - 20.08. 2023
16200 Kč/os. ve dvoulůžkovém pokoji
22200 Kč/os. v jednolůžkovém pokoji

Služby obsažené v ceně balíčku:

 • 7 noclehů se snídaní v hotelích a penzionech, standard alespoň tříhvězdičkový
 • Přeprava zavazadel mezi hotely
 • Vstup do bazénu v Nunspeet, Lemmer a Zwartsluis
 • Mapa a popis trasy
 • Cestovní pojištění a úrazové pojištění

Slevy:

 • Přistýlka pro dítě– do 2 let zdarma, 3–6 let 50 %, 7–11 let 25 %
 • Nocleh v třílůžkovém pokoji pro dospělého (přes 15 let) – sleva 10 %

Doplňkové služby:

 • Stravování polopenze (7 večeří) 5400 Kč/os
 • Pronájem kola 1900 Kč (kolo dostáváme v prvním hotelu, vracíme v posledním)
 • Pronájem kola s elektropohonem 3750 Kč
 • Na přání pronajímáme také dětská kola či přívěsy pro děti
 • Přeprava lodí Enkhuizen - Stavoren (platí se na místě) 22 €
 • Další nocleh v Nunspeet: 1500 Kč/os. ve dvoulůžkovém pokoji, 2400 Kč/os. v jednolůž. pokoji

Přihláška...>