Křivolaká trasa Mosely

Mosela je největší přítok Rýna, který se v dolním toku prodírá přes břidlicová pohoří. Řeka vytváří sérii mohutných meandrů a jízda říčním údolím je fascinující – každou chvíli slunce svítí z jiné strany. Na neobvykle strmých březích se rozkládají vinice. Z údolí Mosely pochází řada známých vín s ryzlinkem v čele. Je to ráj pro návštěvníky labužníky, místní kuchyně také mnoho vděčí blízkému sousedství Francie. Cestou potkáváme četné památky na římské časy a u nás nepříliš známé, i když neobyčejně malebné středověké hrady.     

Klasický sedmidenní program

Etapy jsou krátké, nepřesahují 50 km – zbývá hodně času na prohlídky, výlety do okolních údolí nebo další atrakce jako např. plavba lodí nebo projížďka kánoi. Tuto výpravu lze dokonale spojit s cestou krásnou soutěskou Rýna.

1. den: Trevír
Příjezd do Trevíru (Trier), nejstaršího města na území dnešního Německa. Krásně zachovalé budovy z římských dob – mohutná brána Porta nigra, Římské lázně, Konstantinova bazilika a románská katedrála jsou povinné prohlídkové body.

2. den: Trevír – Trittenheim  42 km
Nasedáme na kole a vjíždíme na cyklostezku u řeky. Po cestě potkáváme zříceninu římské stavby villa rustica. V Trittenheimu se lze projít „viničnou naučnou stezkou“ – seznámit se s různými odrůdami vinné révy a hodně se dovědět o jejím pěstování.

3. den: Trittenheim – Zeltingen  35 km
Po několika kilometrech dojíždíme do Neumagenu-Dhronu, nejstaršího vinařského centra v Německu. Nachází se zde starý římský náhrobek představující loď na přepravu vína. Na oběd stojí za to se zastavit v Bernkastelu-Kuesi a obdivovat barevné domy obklopující náměstí. Konečně dorážíme do Zeltingenu-Rachtigu, odkud pocházejí dnes nejznámější druhy moselských vín na světě – Himmelreich, Schlossberg, Sonnenuhr a Deutschherrenberg.

4. den: Zeltingen – Zell  36 km
Přes další vinný region Kröver Nacktarsch šlapeme do Trabenu-Trarbachu. Městečko leží v jakémsi přírodním amfiteátru tvořeném vinicemi a lesy na obou stranách Mosely. Je plné architektonických perel z Belle Époque. Cyklistická trasa vede dále do Enkirchu, výjimečného komplexu hrázděných domů, pak přes vinice Zeller Schwarze Katz do Zellu.

5. den: Zell – Treis-Karden  47 km
Dnes jsou na trase dvě neobyčejně zajímavá městečka. Nejprve Beilstein, nevelká osada hustě zastavěná kamennými domky připomínající scenérii z pohádek bratří Grimmů. Posléze malebně ležící Cochem s neogotickým hradem Reichsburg tyčícím se nad městem. Stojí za to tu strávit trochu více času prohlídkou, jelikož posledních 12 km do Treisu-Kardeun vede prakticky z kopce. A zde – stejně jako v ostatních lokalitách – se dá s majitelem domluvit koštování vín.

6. den: Treis-Karden – Koblenz  42 km
Dopoledne stojí za to si odskočit čtyři kilometry k monumentálnímu středověkému hradu Eltz, jedné z nejkrásnějších německých gotických památek. Hrad pohádkových tvarů se vypíná nad zalesněným údolím přítoku Mosely. Opravdu stojí za důkladnou prohlídku. Poslední kilometry jedeme podél nekonečných vinic regionů Kobern-Gondorf a Winningen. Před námi je cíl výpravy – krásné město Koblenc, kde se Mosela vlévá do Rýna.

7. den: Závěr.
Po snídani se můžeme vrátit do Trevíru vlakem, nabízíme také přepravu autobusem pro osoby s vlastními koly

Podívejte se na bohatou galerii snímků

Termíny v roce 2019: Výpravu lze začít v jakémkoliv dni od 13. května do 20. října.

Kategorie ubytování:
Kategorie B (klasická) - ubytování v malých hostincích a penzionech, slušné pokoje s koupelnami, dvou až tříhvězdičkový standard
Kategorie A (luxusní) - noclehy výlučně v komfortních hotelích, tří až čtyřhvězdičkový standard

Nízká sezona - začátek 13.04. - 09.05. a 01.10. - 20.10. 2019
Střední sezóna - začátek 10.05. - 15.08. 2019
Hlavní sezóna (vinobraní) - začátek 16.08. - 30.09. 2019

Cena za:Balíček pro 1 osobu ve dvoulůžkovém pokojiPříplatek za jednolůžkový pokoj.Příplatek za polopenzi (7 večeří )
Kategorie B13500 Kč  /  12420 Kč  11700 Kč3400 Kč3600 Kč
Kategorie A15400 Kč  / 13900 Kč  /  13200 Kč4400 Kč4200 Kč

Služby obsažené v ceně balíčku:

 • 6 noclehů v hotelech a penzionech na trase ve vybrané kategorii
 • Přeprava zavazadel mezi hotely
 • Mapa a popis trasy
 • Cestovní pojištění a úrazové pojištění


Slevy:
Přistýlka pro dítě ve dvoulůžkovém pokoji – do 14 let 25 %

Doplňkové služby:

 • Pronájem kola 1800 Kč (kolo dostáváme v prvním hotelu, vracíme v posledním)
 • Pronájem kola s elektropohonem 4800 Kč
 • Zpáteční Přeprava mikrobusem – odjezd přímo od hotelu v 9:00 hod. poslední den 1350 Kč (přeprava vlastního kola zdarma!)
 • Další nocleh v Trevire:
  • Kategorie B: 1380 Kč/os. ve dvoulůžkovém pokoji, 1920 Kč/os. v jednolůžkovém pokoji
  • Kategorie A: 1590 Kč/os. ve dvoulůžkovém pokoji, 2340 Kč/os. v jednolůžkovém pokoji
 • Další nocleh v Koblencu:
  • Kategorie B: 1290 Kč/os. ve dvoulůžkovém pokoji, 2070 Kč/os. v jednolůžkovém pokoji
  • Kategorie A: 1590 Kč/os. ve dvoulůžkovém pokoji, 2130 Kč/os. v jednolůžkovém pokoji

Přihláška...>