Polsko viděné z kola


Zveme vás k návštěvě nepříliš známého severního souseda. Polsko leží blízko, není to drahá země, hovoříme podobnou řečí a Čechy máme moc rádi.

Naše cestovní kancelář se nachází v historickém centru Krakova. Lze k nám snadno dojet novými dálnicemi – např. z okolí Ostravy cesta trvá do dvou hodin. Po celou sezónu odtud startují rozličné cyklistické výpravy. Na nejoblíbenější z nich, která vede malebnou trasou údolím Dunajce, se hlásí cyklisté z blízkých i dalekých zemí – od Německa po Austrálii. Nyní máme zvláštní nabídku i pro návštěvníky z České republiky.

Podél řeky Visly v Malopolsku (region kolem Krakova) bylo postaveno přes 200 km asfaltových cyklostezek vedoucích hlavně po protipovodňových hrázích. Těmi se můžeme projet běhe šestidenní výpravy „Pohodová Visla“ nebo další dva dny sie prohlédnou módní letoviska Solec a Busko („V údolí Visly a Nidy“).

Polsko je velká země, převážně plochá, ideální na snadné cyklistické výpravy. Dokonce i v polských nížinách není krajina nudná. Specifickou vlastností je mozaika drobných políček drobných zemědělců. V Polsku nebyla kolektivizace zemědělství, takže se dodnes dochovala úzká políčka rozdělená mezemi, na kterých kvetou rozličné květiny a keře. Jízda napříč takovéto „skládačky“ je neobyčejně příjemná a poutavá– každou chvíli se mění barvy i vůně.    

V takovéto scenérii můžete přejet z okolí Krakova do Varšavy – naše trasa podél krásné řeky Pilice s písčitými břehy. Ještě více vodních atrakcí uvidíte na Mazurském pojezeří. Milovníkům divoké přírody a východní exotiky se bude líbit naše trasa přes národní parky Podlesí.

Jízda na kole na námi zpracovaných trasách je pohodlná a bezpečná, a to i pro starší osoby a rodiny s dětmi. V posledních letech zde proběhla skutečná cyklistická revoluce. V Malopolsku (oblast kolem Krakova) byla zahájena velká investice stavby cyklistických stezek podél řek. Na úpatí Tater byla pro cyklisty upravena bývalá železniční trať. Přes celé východní Polsko vede trasa „Green Velo“. Zvlášť zajímavý je úsek mezi městy Přemyšl a Zámostí – tam nabízíme výpravu „Půvabné Roztocze“.  V celé zemi je hustá síť místních asfaltových silnic se slabým provozem aut.

Naše akce trvají obyčejně týden (8 dní a 7 noclehů, od soboty do soboty) a když někdo chce strávit v Polsku více času, může vyrazit na dvě nebo dokonce tři výpravy za sebou.

Pro zájemce o ještě východnější končiny máme také nabídku – naší specialitou jsou výpravy na západní Ukrajinu a do Běloruska.