Tyroly – Gardské jezero
Gardské jezero je nejen největší v Itálii, ale okouzluje výjimečně dramatickou scenérií. Jeho severní část vybíhá mezi alpské štíty a tvoří rafinovanou směs středomořského rostlinstva a skalních útvarů. Příznivci sportu jistě vědí, že na cestách kolem Gardského jezera se koná řada akcí silniční cyklistiky.
A pro rekreační cyklisty je Gardské jezero skvělým cílem několikadenní výpravy z tyrolských průsmyků údolími řek Eisack a Adiže. Jede se takřka výhradně po nových asfaltových stezkách oddělených od silničního provozu, cyklistickými tunely a po mostech – skutečných zázracích cyklistického stavebního inženýrství. Téměř se otíráme o svislé skály, cestou míjíme rušná středověká města a nesčetné hrady.
Je to oblast Jižního Tyrolska, kde se kromě italštiny mluví také německy a názvy obci jsou zde dvojjazyčné.
1. den: Příjezd do Brixenu
Příjezd do města s impozantnym historickým jádrem, nekonečným podloubím a slavnou katedrálou.
2. den: Toblach – Brixen 65 km
Ráno organizujeme transfer do Toblachu. Na začátku vede trasa u vyústění údolí Pragser Tal poblíž přehradní nádrže Olanger, pak údolím potoka Rienz do prvního historického města – Bruneck. Dochoval se zde hrad, středověké jádro se čtyřmi branami a ulička Stadtgasse – při níž se uvelebily kamenné domy zdobeném barevnými freskami. Putujeme dolní částí Pustertalu nedaleko bílých trosek Mühlbacher Klause a vjíždíme do údolí řeky Eisack. Po prohlídce kláštera Neustift dorážíme do Brixenu. Můžeme zde také narazit na pamětní desku českého básníka a novináře Karla Havlíčka Borovského, který zde byl ve vyhnanství .
3. den: Brixen – Bolzano 43 km
Stále jedeme údolím Eisacku – stezka vede po lávkách zavěšených těsně nad potokem, po cestách prodírajících se skalami a částečně využívá zrušená kolejiště. Největší atrakcí je malebné městečko a hrad Klausen zvěčněné ve známé Dürerově rytině. Cíl je v Bolzanu (německy Bozenu), hlavním městě provincie, která je v posledních letech proslulá i vystavováním ledovcového muže Ötziho.
4. den: Merano – Bolzano 40 km
Ráno jedeme vlakem do Merana (cesta i s kolem je zahrnuta v ceně), což byly za rakouských dob jedny z nejmódnějších alpských lázní. Tam nás čeká cyklistická projížďka po promenádach, prohlídka zahrad zámku Trauttmansdorff a potom mírný sjezd údolím Adiže zpět do Bolzana.
5. den: Bolzano – Trident 65 km
Jedeme přímo na jih rozšiřujícím se údolím Adiže, které obklopují svahy porostlé vinicemi. Starou obchodní stezku každou chvíli střeží nějaký hrad. Cíl v Tridentu – starém biskupském městě s bouřlivými dějinami, dnes neobyčejně rušném a barevném. Zde máme na výběr dvě možnosti – snadnou, cesta po valech kolem řeky a vyhlídkovou, kolejištěm do regionu Überetsch (italsky Oltradige), pak do Kalternu a k jezeru Kalterer See.
6. den: Trident – Riva del Garda 50 km
Údolím Adiže jedeme ještě do Rovereta , tkalcovského města. Zde zahýbáme na západ, musíme zde překonat nevysoký průsmyk Passo S. Giovanni (387 m n. m.), ale díky stezce, která také vede bývalým kolejištěm, lze průsmyk zdolat dost snadno. Zanedlouho se před námi otevírá překrásný pohled na Gardské jezero obklopené skalami a elegantní lázně Riva.
7. den: Závěr a návrat, případně prodloužení pobytu u Gardského jezera. Do Toblachu se lze vrátit hromadnou dopravou (autobus z Rivy do Rovereta, dále vlakem), nebo přistaveným autobusem, který bere také kola – tuto variantu doporučujeme účastníkům s vlastními koly.
Podívejte se na bohatou galerii snímků
Termíny v roce 2025:
Bohužel letos zájezdy s takovým programem nenabízíme. V tomto regionu to máme podobné. Podrobnosti zašleme na vyžádání.